کلاس مجازی سیر تحول تعاونیها

کلاس مجازی سیر تحول تعاونیها

تعاونیهای سوییس (نجمیه کدخدائیان بختیاری)

تعاونی
یک تعاونی از مجموعه انسانهای حقیقی و حقوقی، که با هم در یک کار جمعی مشارکت می‌نمایند تشکیل میشود.
در تعاونیها تصمیم‌گیری‌‌ها بصورت گروهی و دموکراتیک می‌باشد. بالاترین مرجع هدایتی تعاونیها قوانین مطالباتی اعضاء, است که عمدتاً راجع به میزان راندمان فی‌مابین اقتصاد اعضاء (هزینه‌های شخصی، خانوادگی, شرکتی) و شرکت تعاونی تنظیم گردیده است .
شرکت‌های تعاونی اهداف اقتصادی را دنبال می کنند. بعد از اینکه در 18 اگوست 2006 تصمیم گیری گردید که نوآوری درخصوص مسائل اجتماعی و فرهنگی هم ‌باشد, این موضوع به این معنی تفسیر‌گردید, که تعاونیهای اجتماعی و فرهنگی جامعه اروپا نیز در درون خود حقوقی برای خود می‌توانند قائل ‌گردند،
ضوابط تشکیل تعاونیها:
هر شرکت تعاونی اروپایی حداقل از 7 نفر تشکیل می‌شود ماده 4 قانون تعاونیها، اعلام می‌فرماید: تعاونی به شرکتی اطلاق می‌گردد که در اداره ثبت قضایی شرکتها به ثبت رسیده باشد. و طبق ماده 5 قانون تعاونیها براساس حداقل ضوابط قانونی تشکیل گردد و امکاناتی در اختیار داشته باشد.
سازمان و اعضاء:
با تشکیل تعاونی یک هیئت‌رئیسه و سه ناظر انتخاب می‌شود یک ناظر را می‌توان کاملا ً حذف نمود. در این حالت هیئت رئیسه مسئولیت مجمع عمومی را بعهده می‌گیرد. در بانکهای تعاونی، تعاونیهای مسکن, تعاونیهای مصرف اعضا ضمناً در کلیه موارد شریک و سهیم هستند. و اما در تعاونیهای تجاری برای مثال تعاونیهای کشاورزی و تعاونیهای فنی اعضاء بعنوان سرمایه گذار می‌باشند و مشهورترین این تعاونی‌ها از این محدوده فراتر رفته‌و دست به اقدامات جدیدی می زنند. قابل ذکر است نقش تعاونیها در آلمان همانند اتریش بسیار گسترده می باشد و همانند اتریش در زمینه‌های ذیل فعالیت می‌نمایند.

قوانين
1- تجارت, و مصرف سنتی که به آنها تعاونیهای
Brunnen گفته می شود و تعاونی های انرژ ی نیزبه آنها افزوده شده‌اند آنان اکنون در زمینه انرژی، کرین، سیس و غیره فعالیت می‌نمائید
2- بانکها (بانک ملت و بانک رایفن) , بانک اسپاردا- .
h.s. بانک تعاون
3- تولید مسکن:
4- کشاورزی (رایف ایزن, تعداد زیادی
Molkereien و تعداد محدود نیز کمون همچنین)
5- تعاونیهای خدماتی(
Hauberggenossenschaft )
6- اقتصاد
Forstwirtschaft
7-
Kleine gewerbe خرده فروشان (مراکز فرهنگی, اغذیه ها)Eeinzelhandel
8- در مورد کارگرهای فنی
9- جراید (
TAZ, دنیای جوان Jung Welt)
10- شرکتها یا انجمن‌های تعاونیهای اروپایی تبعیت از قوانین فروش نمی‌نمایند. به همین دلیل شرکتهای اینچنینی از طرف تعداد ارائه کننده مجدداً کشف میشوند ضمناً از آنجائیکه تصویری برای پروژه‌های کوچک به لحاظ مالی پیش بینی نشده، بدلیل وظایف گسترده تعاونیهای اروپا علی الخصوص در رابطه با امتحان و برسی مالی سالیانه و استوار بودن استراکچر سازمانی آنان بدلیل شباهت با شرکتهای سهامی اجتماعی، بنظر می‌رسد این تقدم در مدت زمان متوسط همچنین بی‌نظیر بنظر می‌رسد.
11- یک نمونه اصلی تعاونیهای فرهنگی مدارس است که در سال 1947 میلادی اولین مدرسه خصوصی (به شکل تعاونی) ایشل شدسل شکل گرفته است .
تعاونی های سوییس در اقتصاد این کشور نقشی اساسی ایفا می کنند. تعاونی ها تقریباً در تمامی فعالیت های اقتصادی دیده شده و در بخش های کشاورزی،...

 

«مختصری در خصوص تعاونی های سوییس»

تعاونی های سوییس در اقتصاد این کشور نقشی اساسی ایفا می کنند. تعاونی ها تقریباً در تمامی فعالیت های اقتصادی دیده شده و در بخش های کشاورزی، عرضه، بازاریابی و فرآوری، خرده فروشی و مصرف، بیمه (از قبیل بازنشستگی) و بانکداری، و حمل و نقل حضوری قدرتمند دارند. تعاونی ها در بخش های شیلات، مسکن، و فرهنگ نیز فعالیت های خوبی دارند. 
در سوییس هیچ سازمانی به صورت سازمان رأس وجود ندارد و به روشی که در این کشور مرسوم است، تعاونی ها در سطح کانتون (ایالتی) و در بخش های اقتصادی فعالیت می نمایند. 
تعاونی های مصرف  تقریباً 90% از سهم بازار این کشور را در اختیار دارند. دو تعاونی بزرگ مصرف در این کشور وجود دارند به نام های کو-اوپ (
Coop)و میگروس (Migros). فعالیت های هر تعاونی از خرده فروشی تجاوز می نماید و در کنار خرده فروشی خدمات دیگری نظیر بانکداری (میگروس بانک (Migros Bank)- بانک کو-اوپ(Banque Coop) )، آموزش و علاوه بر اینها تولید/فرآوری از طریق شرکت های وابسته که یا تماماً یا قسمتی از آنها متعلق به این دو تعاونی می باشد ارائه می نمایند و با یکدیگر رقابت تنگاتنگی دارند. فدراسیون تعاونی های میگروس (Federation of Migros Cooperatives) عضو اتحادیه بین المللی تعاون (ICA) است. 
در بخش کشاورزی، تعاونی فناکو (
FENACO) سازمان رأس تعاونی های کشاورزی می باشد. این سازمان بسیار قدرمند است؛ چنان که 80% از کشاورزان سوییسی عضو آن می باشند. فعالیت های این فدراسیون در بخش های عرضه، بازاریابی، فرآوری، تولید و غیره می باشد. 
دیگر بازیگر اصلی بازاریابی در سوییس موسسه مالی رایفایزن سویتزرلند(
Raiffeisen Switzerland) است. این موسسه تعاونی سومین موسسه بانکی سوییس به حساب می آید و دارای 2/3 میلیون مشتری و 6/1 میلیون عضو با 19% سهم در بازار است. در بخش بیمه، لا موبیلیه سوییس سوسیته کواوپراتیو (La Mobiliere Societe Cooperative) بازیگر قدرتمند در زمینه بیمه عمر و غیر عمر است. 
یک تعاونی جالب نیز در این کشور وجود دارد به نام موبیلیتی (
Mobility) که در زمینه اشتراک اتومبیل فعال است. این تعاونی در سال 2008 بیش از 80.000 ، مشتری هم به صورت شخصی و هم تجاری داشت. 
البته این نمونه ای از تعاونی های موجود در کشور سوییس است و تعاونی های بزرگ و کوچک مختلفی در زمینه های متعدد به خصوص در بخش کشاورزی، لبنیات، نوشیدنی، و غیره در سوییس موجود است. 
در بخش دولتی نیز هیچ نهادی متولی بخش تعاونی نیست.

تعاونیهای سنتی سوئیس
اولین تعاونی مدرن از مجموعه اینگونه تعاونیهای در سال 1844 میلادی در شمال انگلیس توسط 28 کارگر بافنده تشکیل گردید که تعاونی راچدیل نامیده شد. سازمان دهندگان راچدیل تشکیل دهندگان یک تعاونی مصرف محلی یا محیط کاری بودند که می بایستی توسط قدرت قوی ارتباطی خویش با تولیدکنندگان و مصرف کنندکان قیمتهای ارزان را برای اعضاء و مشترین تضمین نمایند.
آن تعاونی ابتدا با چهار محصول آرد, کره , شکر و هافرفلوکن کارش را آغاز نمود. و فقط دو بار بعد از ظهرها در هفته باز بود اما او سریع توسعه پیدا کرد بعد از سه ماه 5 روز در هفته بعد از ظهرها باز بود.
در محدوده آلمانی زبانها 2 نفر همزمان اقدام به ایجاد تعاونی برای اولین بار بدون وابستگی به یکدیگر نمودند . در سال 1847 آقای فریدریش ویلهلم رایف هایزن در ایربویش اولین اتحادیه حمایتی برای کمک به کشاورزان محروم را تشکیل داد. او در سال 1862 ناگهان اقدام به ایجاد موسسه مالی نمود, که امروزه بعنوان اولین منبع مالی به شکل تعاونی مدنظر رایف هایزن مطرح است.
در همان زمان آقای رایف هرمن شولتز (
rief‌ hermannschlze) در منطقه دلیتزش(delitzsch) اقدام به تاسیس یک موسسه مالی برای دادن کمک زندگی به کارگرانی که در وضعیت مالی نامساعدی بودند ‘ نمود. تا در وضعیت آنان بهبود بوجود آورد.
براساس دیدگاه کمک فردی, خود اداری و خود پاسخگویی او در سال 1847 میلادی اقدام به ایجاد اولین مرکز تهیه مواد اولیه برای نجاران و کفاشان نمود.و در سال 1850 میلادی اتحادیه پیش پرداخت که امروزه به بانک ملت معروف است را تشکیل داد.

کواوپ سوییتزرلند (Coop Switzerland)

نوع شرکت: تعاونی

سال تأسیس: 1890 (به عنوان یک شرکت خدماتی)، 1969 به عنوان شرکت تعاونی دفتر مرکزی: بازل، سوییس

منطقه خدمات رسانی: سراسر سوییس و لیختنشتاین

 

کواوپ سوییتزرلند (Coop Switzerland)

نوع شرکت: تعاونی

سال تأسیس: 1890 (به عنوان یک شرکت خدماتی)، 1969 به عنوان شرکت تعاونی دفتر مرکزی: بازل، سوییس

منطقه خدمات رسانی: سراسر سوییس و لیختنشتاین

اعضای فعال: 2502100 نفر (2007)

صنعت: توزیع

محصولات: غذایی و غیره

گردش مالی: 16669 میلیارد فرانک سوییس (2007)

درآمد خالص: 350 میلیون فرانک سوییس (2007)

تعداد کارمندان: 48200 نفر (2007)

وبسایت: www.coop.ch

کواوپ یک شرکت تعاونی سوییسی است که به عنوان دومین سوپرمارکت زنجیره ای بزرگ سوییس پس از میگروس فعالیت می نماید. کواوپ در سال 2001 با 11 فدراسیون تعاونی که به مدت بیش از 100سال عرضه کنندگان اصلی آن بوده اند ادغام گردید. این تعاونی در سال 2007 تعداد 1437 فروشگاه و 48200 نفر کارمند در اختیار داشت.

بر اساس آمار ارائه شده توسط بیو سوییس (Bio Suisse) (انجمن تولید کنندگان مواد ارگانیک سوییس)، نیمی از مواد غذایی ارگانیک این کشور توسط کواوپ به فروش رفته است. کواوپ نام های تجاری متعددی دارد که 4 نام تجاری اصلی آن Coop Oecoplan، Coop Naturaline، Coop Naturaplan، Max Havelaar می باشند.

این تعاونی همچنین دارای خط تولید کم هزینه "پری گرانتی" (Prix Grantie) است. علاوه بر آن، آخرین خط تولید کواوپ، پلن بی (PlanB) نام دارد که تأکید آن تأمین غذای مشتریان جوان پر مشغله است.

کواوپ یک مجله هفتگی هم دارد به نام: Coopzritung (به زبان آلمانی)، Cooperation (به زبان فرانسه)، و Cooperazion (به زبان ایتالیایی).

فدراسیون تعاونی های میگروس:

فدراسیون تعاونی های میگروس برگترین خرده فروشی (غذا و غیره) سوییس و کارفرمای خصوصی است. میگروس در سراسر سوییس شناخته شده است ونام تجاری مشهور و مورد احترام مردم سوییس می باشد. این تعاونی بیش از 700 فروشگاه دارد که از میان آنها می توان سوپرمارکت، فروشگاه های زنجیره ای و بازار هایی نظیر میکاسا (Micasa) (اثاثیه منزل)، اسپورت اکس اکس (Sport XX)(لوازم ورزشی) و دو ایت+گاردن (Do it+Garden(DIY) را نام برد.

صنعت: خرده فروشی

گردش مالی کلی: 7/15 میلیارد دلار

تعداد کارمندان: بیش از 80000 نفر

فروشگاه: بیش از 700 باب

دفتر مرکزی: سوییس

سال تأسیس: 1925

وبسایت: www.migros.ch

رقبا:

رقیب اصلی آن کواوپ یعنی دومین سوپرمارکت زنجیره ای سوییس است. در میان رقبای کوچکتر آن نام فروشگاه های زنجیره ای مانور(Manor)، کارفور (Carrefour)و آلدی(Aldi) به چشم می خورد. اگرچه آلدی و کارفور فروشگاه های زنجیره ای بین المللی بزرگی اند، اما به تازگی وارد بازار سوییس شده اند و بنا بر این در حال حاظر شعبه های انگشت شماری در سوییس در اختیار دارند. با این وجود پیش بینی می گردد آلدی در آینده رقیب اصلی میگروس و کواوپ شود.

انتقاد:

بعضی انتقاداتی که از فعالیت میگروس توسط منتقدانی نظیر سورگیم(Sorgim) (یک سازمان غیر انتفاعی سوییسی) می شود این است که میگروس ارتباط خویش را با ایده آل های بنیان گذار خود از دست داده است. منتقدان می گویند که این تعاونی به صورت دموکراتیک توسط اعضای خویش رهبری نمی گردد (در صورتی که کنترل دموکراتیک توسط اعضا یکی از اصول مهم تعاون است) با وجودی که این امر توسط دوتوایلر (Duttweiler) بنیانگزار میگروس پیش بینی شده بود. ادعا می گردد که به موجب اصلاحات متعدد آیین نامه ها و قوانین این شرکت، اکنون هیئت اجرایی آن در خصوص تمام امور تجاری و خط مشی های اصلی آن تصمیم گیری می کند.

تعاونی های سوییس در اقتصاد این کشور نقشی اساسی ایفا می کنند. تعاونی ها تقریباً در تمامی فعاليت هاي اقتصادی دیده شده و در بخش کشاورزی...

سویس : Shweiz:
در سویس تعاونی ها دارای سنت طولانی هستند آنها که از صدها سال پیش بشکل تعاونیهای الپ و انجمن در داخل سویس و دسته‌های خاکستری موجودیت یافته‌اند و در سال 1848 میلادی آنها زمینه ایجاد کنفدراسیون تعاونیها را مهیا ساختند. در کشاورزی تعاونی‌ها زمینه رشد وتوسعه این بخش را مهیا کردند. در اتریش کشاورزان در تعاونیها شیر, پنیر و .... سازماندهی شده‌اند.
در بیشتر انجمن‌های سویس تعاونی‌های مسکن وجود دارند. آنها برای دستیابی به سود سازماندهی نشده‌اند و با قیمت تمام شده مسکن خود را به اعضاء کرایه میدهند. دو عدد از بزرگترین مجموعه فروشگاه های سوئیس به نامهای تعاونی میگرو و کوپ Coop, Mikro) ) سازماندهی شده‌اند. نا گفته نماند که هر دو آنها امروزه در آلمان و اتریش نیز فعال می‌باشند.
در آخر سال 2002 ده فروشگاه تعاونی میگرو بیشتر از 9/1 میلیون نفر و تعاونی کوپ Coop 2/2 میلیون نفر تعاونگر عضو داشتند. بنیان گذار میگرو می‌گوئید: خداوند نگهدار دولت وایلر Duttweiler باشد که در سال 1925میلادی تعاونیها مواد غذایی ارزان را برای به مردم کم درآمد که ارزانتر از فروشگاه های معمولی می‌فروشند تشکیل داد. همچنین شرکت موبلیر سوئیس که یک شرکت بیمه اجناس در سوئیس می باشد و بانک رایف ایزن (بعنوان سومین بانک بزرگ سوئیس) که یک تعاونی می‌باشد با تعداد بیش از یک میلیون تعاونگر فعال است.
برای بنیان گذاری یا تشکیل یک تعاونی نیاز به 7 نفر می باشد. یک نرم مخصوص برای ایجاد اتحادیه تعاونیها وجود دارد. سه تعاونی میتوانند یک اتحادیه در سوئیس تشکیل بدهند. بدین ترتیب آنها اتحادیه‌هایی یا تعاونیهایی هستند که اعضاء آنها تعاونیها می‌باشند. مشهورترین اتحادیه تعاونیها: اتحادیه تعاونیها میگرو در آن کشور هستند. که از تعاونیهای مناطق مختلف تشکیل شده است (regl auch Gruppenver buned) .
· اصول قانونی آنان نیز در ماده 828 تا 926 قانون التزام (وظیفه) سوئیس می‌توان مشاهده نمود.
سازماندهی : Organisation : حداقل سه نفر از اعضاء یک تعاونی بعنوان رؤسا محسوب می شوند که براساس قانون التزام سویس مدیران خوانده می شوند. مجمع عمومی مهمترین ارگان تعاونی در سوئیس می باشد و براساس قانون سالیانه یکبار این مجامع تشکیل می شود در تعاونیهای بالای 300 نفر یکی از واحدها مسئولیت برگزاری مجمع را بعهده می گیرند. در این حالت تعاونگران بطور منظم نمایندگان را انتخاب می کنند . مجمع عمومی یا مجمع نمایندگان بدین ترتیب رؤسا و همچنین بازرسها را از میان اعضاءانتخاب می کنند, که دفاتر تعاونی را تهیه و بررسی نمایند. تعاونیها راه قانونی خود را در جهت ثبت در دفاتر تعاونیها و ثبت تجاری معمولاً ادامه می دهند.
Anteil scheine اوراق سهام:
تعاونیها دارای اوراق سهام و هم بدون آن میباشند. هرچند مقدار و ارزش اوراق سهام به ازای هر عضو نمی باشد, اما هر تعاونی یک رای در مجمع عمومی تعاونیها دارد.
اوراق سهام یک رسید است, که نشانگر شرکت عضو در سرمایه گذاری تعاونی می باشد, اوراق سهام معنی دیگری بعنوان یک کاغذ ارزشمند دارد . در اساسنامه روش باز پس گرفتن بهای اوراق سهام زمان خروج عضو یا انحلال شرکت پیش بینی شود.
و همچنین قانوناً میزان سود پرداختی را لحاظ نمایند. و اما در هر صورت نقدینگی باقیمانده باید به یک صندوق ذخیره انتقال یابد, زیرا یک درصد معین از سرمایه تعاونی‌ها را ذخیره آن تشکیل می دهد.
این مسئله مرتبط با حفظ سرمایه ذخیره, مالیات سود و هزینه ها می باشد و ضمناً سرمایه گذاری مجدد سود را بعضی تعاونیها پیش‌بینی ‌می‌نمایند.
در حالت مرگ یک عضو سهم او به وارثان او داده می شود یا یک نماینده وارثان بعنوان عضو جدید معرفی می شود.
ورشکستگی : Konkursfall:
در اساسنامه تعاونی‌ها براساس ماده 833 حق انحلال باید پیش بینی شده باشد و ضمناً باید مشخص شود آیا تعاونگران شخصاً تعهد می‌نمایند و یا ضامن در این خصوص پیش‌بینی شده است. در حالتی که ضامن پیش بینی شده باشد، باید هیئت مدیره در زمان معین از موضوع مطلع گردد. در حالت اخراج عضو نیز اگر تعاونی در حدود زمانی اخراج عضو دچار ورشکستگی تا یکسال بعد ‌گردد. (بدین معنی است که عضو تا یکسال پس از اخراج خویش نیز در سود و زیان و ورشکستگی شرکت سهیم می باشد).
+ نوشته شده در  یکشنبه نهم خرداد ۱۳۸۹ساعت 19:4  توسط سالار عرب   |